TÁJÉKOZTATÓ A MUNKAVÉDELMI KÉPVISELŐK ONLINE TANANYAGÁHOZ
Az Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (EVDSZ) a LIGA Szakszervezetekkel konzorciumban eredményes pályázatot nyújtott be „A Munkahelyi egészség és biztonság fejlesztése a „D” villamosenergia-ipari ágazatban” címmel.
A GINOP -5.3.4 - 16 - 2018- 00040 Projekt keretében a Vegyiprop Kft. kidolgozta a munkavédelmi képviselők ágazat-specifikus képzési tananyagát.
A tananyag 8 modulból áll, tartalmazza a villamosenergia-iparban dolgozó munkavédelmi képviselők általános, szélesebb körű feladatai mellett az ágazat-specifikus feladatok (jogok és kötelességek) körét is. Az egyes modulok tartalmazzák a munkavédelmi képviselők jogainak gyakorlásához, feladatainak teljesítéséhez szükséges jogszabályi előírásokat, a munkavédelem ágazat-specifikus szabályait, a megelőzés hatékony módszereit.
Tartalmazza a munkahelyeken az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósulásához szükséges ismereteket, a munkahelyek, a munkaeszközök és egyéni védőeszközök követelményeit, a munkabalesetek és a foglalkozási megbetegedések kivizsgálásának szabályait, az egészségvédelemmel és a kockázatértékelésen alapuló megelőzéssel kapcsolatos intézkedéseket, mint kompetens munkavédelmi képviselői feladatokat. Külön modul foglalkozik az új munkahelyek létesítésére vonatkozó előírásokról, jogszabályokról. Két modul foglalkozik a munkavédelmi képviselőválasztás szabályaival, a hatáskörrel rendelkező munkavédelmi hatóság működésével és a hatósággal való kapcsolattartás módjával.
MODULOK
1. Munkahelyek, munkaeszközök és egyéni védőeszközök követelménye az ágazatban.
2. Munkabalesetek és kivizsgálásuk szabályai az ágazatban.
3. A foglalkozási megbetegedések és fokozott expozíciós esetek jelentése.
4. A prevenció, a balesetek és foglalkozási ártalmak megelőzésének lehetőségei az ágazatban.
5. A munkavédelmi oktatás megtervezésével és megszervezésével kapcsolatos tudnivalók.
6. Az új munkahelyek (villamos mű) létesítésére vonatkozó szabályok.
7. Szereplők a munkahelyi munkavédelemben; jogok és kötelezettségek. Munkavédelmi képviselőválasztás szabályai.
8. A hatáskörrel rendelkező munkavédelmi hatóság és működése, valamint a hatósággal való kapcsolattartás módja.
A fent leírt képzési anyagból elkészült online tananyag minden moduljához 30 kérdéscsoport került kidolgozásra, így összesen 240 kérdés áll a munkáltatók, a munkavállalók és a munkavédelmi képviselők rendelkezésére.
Minden kérdésre kettő válaszból lehet a helyeset kiválasztani. A helyes válasz zöld színnel, a helytelen válasz piros színnel jelenik meg. Mindkettő kérdés esetében a kérdőjelre való kattintás megmutatja az anyagban hol található a helyes válasz.
Az online hozzáférhető kérdéssor lehetőséget biztosít a munkavédelmi képviselőknek, a fentiekben leírt tananyag megismeréséhez és a kérdésekből összeállított vizsgakérdések gyakorlásához.
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés megteremtését határozta meg többek között. A többszörösen módosított Mvt. a munkavédelmi képviselők kompetenciáját magas szintre emelte. A tananyag mindezt tartalmazza, jó tanulást kívánunk!
A tananyaghoz kapcsolódó online kérdőív és a pdf-ben letölthető tananyag előre láthatólag 2019. októberében lesz elérhető honlapunkon.